technical specs
| Pen color | Black lacquer with lines |
|---|---|
| Parts | Shiny chrome plating |
| Writing type | Felt tip - available size 0.8 mm / 1.0 mm / 1.2 mm / 1.4 mm |
| Ink Color | Erasable blue |
| Type of refill for this pen | Short international ink cartridge and ink converter |
| Opening system | Magnetic cap |
| Main material | Brass |
| Single pen weight | 32 grams |
| Open Length | 15.4 cm |
| Closed length | 13.3 cm |


Robin L –
I absolutely love this pen. It writes like a dream and the magnetic cap is a lovely touch.
sales@fluidwritingltd.com –
Thank you for taking the time for a nice comment Robin ! have a great day !