technical specs
| Pen color | Pearl white lacquer |
|---|---|
| Parts | Shiny chrome plating |
| Writing type | Felt tip - available size 0.8 mm / 1.0 mm / 1.2 mm / 1.4 mm |
| Ink Color | Erasable blue |
| Type of refill for this pen | Short international ink cartridge and ink converter |
| Opening system | Clic cap |
| Main material | Brass |
| Single pen weight | 35 grams |
| Open Length | 16.2 cm |
| Closed length | 14.0 cm |



dpazzy (verified owner) –
I love this pen! The pen has a good weight to it, although sometimes I like to use it without placing the cap on the other end, since I tend to grip the pen lower and the cap is a bit heavier, making the pen seem off-balance for my use. It writes smoothly and I love that I can use the converter to pick my color ink. I have not used cartridge ink with this one yet, but I am sure that it would be just as easy and smooth as when I use the converter. I used to use the Sharpie fine marker pens or the Pilot V Razor Point pens, and this has replaced those easily since I can refill my converter over and over!
I always have to keep an eye on this pen at work because everyone that has picked it up to use it has loved it and wants it! Great product!
sales@fluidwritingltd.com –
Thanks so much for this kind comment ! pass on our e-shop address to your colleagues 😉
Cheers, Lorette